Press "Enter" to skip to content

Slovko o literatúre

Základná definícia

Literatúra (z latinčiny littera = písmo) – (tiež písomníctvo alebo slovesnosť alebo slovesná tvorba) je súhrn všetkých písmom zaznamenaných textov (vrátane technických textov, korešpondencie a podobne)

Príklady rozdelenia literatúry

Podľa funkcie:

  • Umelecká literatúra – písané texty zamerané na vyvolanie estetického účinku u čitateľa.
  • Vecná literatúra – slovníky, encyklopédie, lexikóny, administratívne, náučné, publicistické texty, …

Rozdelenie podľa pôvodu:

  • Národná literatúra – súbor všetkých pôvodných literárnych diel autorov jedného národného spoločenstva, zahrnujúci tak diela minulosti ako aj súčasnú literatúru
  • Svetová literatúra – je hypotetický štruktúrny celok, ktorý vzniká v procese vzájomného pôsobenia národných literatúr, jednotlivých spojov, vplyvov a navzájom sa nezávisle vyvíjajúcich tendencií, smerov a prúdov v istých obdobných historickospoločenských a kultúrnych podmienkach

Podľa vývinu:

  • stredoveká, romantická, súčasná, …

Podľa iných kritérií:

  • literatúra faktu, literatúra pre deti a mládež, …

Literárna veda

Literárna veda alebo veda o literatúre je samostatná humanitná alebo umenovedná disciplína, ktorá sa zaoberá umeleckou literatúrou. Vyvinula sa z tradičnej filológie (z gréčtiny filein = milovať; logos = slovo; pôvodne označenie pre záľubu v literatúre alebo vo vede, tiež označenie pre všestrannú učenosť spojenú s jazykom, vedná disciplína, ktorá sa zaoberá všeobecne jazykom a jeho produktami). Literárna veda poznáva literatúru, čiže literárne objekty a javy. Aby sa určité predmety alebo javy stali literárnymi faktami, musia sa stať najprv súčasťami takzvaného literárneho bytia, respektíve literárneho života, čo značí, že musia byť práve ako literárne akceptované a potvrdené určitým spoločenským vedomím, ba aj istou sférou konkrétnej spoločenskej praxe.

Disciplíny literárnej vedy

  • história literatúry – sleduje chronologický vývin literatúry
  • literárna kritika – posudzuje a hodnotí súčasné literárne diela
  • teória literatúry – skúma prierez štruktúrou literatúry

Ľudia nezačínajú vždy znova od začiatku, ale tak, že nadväzujú (často aj podvedome) na činnosť predchádzajúcich generácií a využívajú ich skúsenosti. Preto aj diela, ktoré sú výsledkom literárnej činnosti, sú vo vzájomnej súvislosti: buď sa podobajú dielam už vytvoreným alebo sa od nich odlišujú. Zmeny zasahujú všetky zložky literárnej štruktúry, výstavbu tematickú, jazykovú i kompozičnú, a týkajú sa diela ako celku. Premieňajú sa dominanty, na pozadí starých žánrov vznikajú nové. Východiskom pre pochopenie premien v literatúre je človek.